Leczenie alkoholizmu - na czym polega? Ile trwa?

Osoba zmagająca się z alkoholizmem nie poradzi sobie sama ze swoim problemem. Uzależnienie od etanolu  przejmuje bowiem kontrolę nad myśleniem i zachowaniem człowieka. Dlatego konieczna jest terapia. Nasz ośrodek odwykowy oferuje stacjonarne leczenie alkoholizmu. Jak przebiega terapia alkoholowa? Ile trwa proces terapeutyczny? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

 

Dlaczego alkoholizm to choroba?

Na początek odpowiedzmy na pytanie, dlaczego alkoholizm uznaje się za chorobę. Jak już wspomnieliśmy, każde uzależnienie wynika z  zaburzonego funkcjonowania mózgu - mamy zatem do czynienia z biologiczną podstawą nałogu. Co więcej, niekontrolowane spożywanie napojów wysokoprocentowych stopniowo prowadzi do poważnych uszkodzeń w organizmie. 

Człowiek chory potrzebuje fachowej pomocy. Niestety uzależnieni przeważnie nie zdają sobie sprawy z tego, że chorują. Do naszego prywatnego ośrodka leczenia uzależnień często trafiają pacjenci, którzy zaprzeczają swojemu problemowi mimo wszelkich negatywnych skutków picia. Dopiero z pomocą doświadczonych terapeutów są w stanie dokonać autodiagnozy, która jest pierwszym ważnym krokiem w procesie zdrowienia.

Dlaczego alkoholizm to choroba?

_error

Każdy uzależniony ma inną historię - inne okoliczności rozwoju choroby, inną osobowość czy dzieciństwo. Dlatego można powiedzieć, że nałóg ma za każdym razem inną twarz. Dotyczy to zarówno narkomanii, jak i alkoholizmu. Leczenie w naszym ośrodku trwa ok. 28 dni. Jednak wymienione powyżej czynniki mogą wydłużyć czas trwania terapii. Ponadto wszystkim naszym pacjentom zalecamy kontynuowanie leczenia w postaci terapii podtrzymującej. Przyjmuje ona formę:

  • spotkań Anonimowych Alkoholików i Anonimowych Narkomanów,
  • kilkudniowych warsztatów terapeutycznych,
  • indywidualnych konsultacji.

Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że choroba alkoholowa jest nieuleczalna. Oznacza to, że proces zdrowienia trwa całe życie, a jego powodzenie zależy od zachowania trzeźwości przez pacjenta.

Chcesz wiedzieć więcej?